Ментори
2024
Представяме ти нашите ментори за 2024
Николай Мутафчиев
Продуцент, Режисьор
Той е Николай Мутафчиев и има над 20 годишен опит в света на киното.
Ники е продуцент, режисьор и актьор, завършил НАТФИЗ „Кр. Сарафов” със специалност филмова и телевизионна режисура. През 2020 продуцира „Рая на Данте’’, отличен със „Златна Роза“ Награда на Критиката, Награда на критикана на Каталуния и награда South East - INALCO L`Europe Award. Продуцент е на „Жълт Олеандър” (2022) с номинации на СБФД Васил Гендов за най-добра мъжка роля, най-добър филм и най-добър композитор. Продуцент на: „ Плът’’ (2023), „ Приеми’’ (Копродукция Гърция/България) и „МАМА“ (Копродукция Сърбия България). Режисьор на: „Ти гониш’’ (2008) - голямата награда на Обединените Нации. Разпространен в 22 държави; „Двама на моста’’ (2007) - селекция на Калкута FIAPF, най добра женска роля CineMAiubit Film Festival; „Още една мечта” (2012). Режисьор на Сървайвър Домениканска република 2007, Панама 2008, Филипини 2009 и ‘’Звездите сигурно са полудели’’ 2013;
Кристина Верославова
Актриса
Кристина Верославова завършва института по театър и кино „Лий Страсбърг’’ в Лос Анджелис през 2020 година. Тя започва театралния си път в ЛА с участия в постановки като „Полша”, „Майката на Икар” и „Хълмове като бели слонове”. В България е позната от сериалите: „Татковци” (2022) и „Вина” (2023/2024). През 2022 Кристина ко-продуцира първия, за целия Балкански полуостров, метод уъркшоп на Института по театър и кино „Лий Страсбърг’’, в който един от участниците спечели едногодишна стипендия за обучение в ЛА. В момента Кристина ко-продуцира вторият уъркшоп на Лий Страсбърг, който ще се проведе в София между 15.07 и 28.07 юли!
Стефан Командарев
Режисьор
Стефан Командарев е сред най-утвърдените имена в съвременното българско кино. Умело съвместява функциите на режисьор, сценарист и продуцент. Филмът му „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ (2008) e първият български игрален филм, попаднал в кратката селекция за Оскар. През 2017 година филмът му „Посоки“ е в конкурсната програма на МФФ Кан – в секция Особен поглед, и така бележи завръщането на българското кино в този престижен кинофестивал след 28 годишно отсъствие. Член на Българска асоциация на кинорежисьорите. Член на управителния съвет на Съюза на българските филмови дейци. Хоноруван преподавател в НБУ – режисура на игрален филм. Член на Европейската филмова академия. В неговата филмография са: документалните филми „Пътят на хармонията“ (2001), „Хляб над оградата“ (2002), „Азбука на надеждата“ (2003), „Градът на жените баданте“ (2009), „Русенската кървава сватба“ (2009) и пълнометражните „Пансион за кучета“ (2000), „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ (2008), „Съдилището“ (2014) и „Посоки“ (2017), „В кръг“ (2019) и носителят на Кристален глобус от МФФ Карлови вари – „Уроците на Блага“ (2023).
Симеон Венциславов
Сценарист
Симеон е български сценарист, работил по филмите „Уроците на Блага“, реж. Стефан Командарев (Кристален глобус за най-добър филм и Награда за най-добра актриса, Карлови Вари, 2023), “Посоки”; реж. Стефан Командарев (“Особен поглед” Кан, 2017), “А̀га”, реж. Милко Лазаров (Берлинале, 2018), “В кръг”; реж. Стефан Командарев и други. Предстоящи заглавия включват “Стадото”; реж. Милко Лазаров и “Безветрие”, реж. Павел Г. Веснаков. Филмите, по които е работил Симеон, късометражни и пълнометражни, са носители на повече от 80 национални и международни награди. Носител на наградата “КШИЩОФ КЕШЛОВСКИ” за най-добър сценарий от Централна и Източна Европа, ScripTeast 2015.
Милко Лазаров
Режисьор
Милко е български режисьор, преподавал по “Експериментално кино и инсценизация” в кинофакултета на НАТФИЗ и председател на Съюза на филмовите дейци в България. Неговият дебютен филм “Отчуждение” |2013| е селектиран в официалната програма Giornate Degli Autori, на Международния филмов фестивал във Венеция, където получава наградата на Fedeora за най-добър режисьор на дебютен филм. Вторият филм на режисьора - “ÁГА” |2018| има своята световна премиера в Официалната конкурсна програма на 68-то издание на международния филмов фестивал „Берлинале’’, след което получава над 40 престижни отличия от фестивали в цял свят, като сред тях: награда за най-добър филм от Fajr International Film Festival, Техеран; награда за най-добър режисьор от Eurasia Film Festival, Казахстан; Награда за най-добър филм от Sarajevo International Film Festival, Босна и Херцеговина и др.
Малин Кръстев
Актьор
Макбет, Вершинин в “Три сестри”, Исай в “Януари” от Радичков. Повече от 30-сет години запомнящи се роли и десетки театрални награди. Малин Кръстев завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ през 1995 г. в класа на проф. Елена Баева и в същата година започва работа в Младежкия театър.Освен в Младежки театър, Малин играе в Народния театър, МГТ. „Зад канала“, Театър 199, Театрална работилница „Сфумато“, както и в много театри в страната. През 2015 поставя на сцена своята пиеса „Семеен албум“, за която печели „Икар“ за драматургичен текст. Последният голям проект, в който участва е българо-финландският филм “Добрият шофьор (2022).
Рали Ралчев
Оператор
Рали Ралчев завършва операторско майсторство в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” при Георги Карайорданов, специализира в Германия по програмата NIPKOW Programme – Berlin, от 1995 г. е гост-преподавател по операторско майсторство в Академията по кино и телевизия в Берлин - DFFB и е член е на Европейската филмова Академия - EFA. Професионалната кариера на Рали Ралчев включва над четирийсет игрални, документални и телевизионни филми. Работи с известни кинематографисти от цял свят като режисьорите – Пан Налин, Изабел Щевер, Маркус Щайн, Волфганг Бергман, Бахтиар Кхоудойназаров, Кетан Мехта, Милан Пузич, Игор Хайцман и продуцентите – Карл Баумгартнер, Йенс Кьорнер, Дийпа Сахи. Филмът Luna Papa /ЛУНЕН ТАТКО/ с режисьор Бахтиар Кхоудойназаров, продуцент Карл Баумгартнер, донася на Рали Ралчев една от най-престижните операторски награди на Италианската Асоциация на Операторите и Институтът по кино в Аквила, Италия - NESTOR ALMENDROS AWARD 2002. Носител е на наградите: “Най-добър оператор” на ФБИФ Златна Роза и наградата на Kodak за филмите: ‘’Маймуни през зимата’’, ‘’Обърнаха елхата’’ и ‘’Разследване’’ (2006) “Най-добър оператор” на Българската Филмова Aкадемия за филмите: ‘’Тилт’’ и ‘’Зад кадър’’ (2011), ‘’Джулай’’ (2014), ‘’Семейни реликви’’ и ‘’Прокурорът’’, ‘’Защитникът’’, ‘’Бащата и неговият син’’ (2016). На фестивал за операторско майсторство Златното Око печели: Голямата награда за филма ‘’Тилт’’ (2011), Първа награда за филма ‘’Прокурорът’’, ‘’Защитникът’’, ‘’Бащата и неговият син’’ (2016); Голямата награда за филма ‘’Врагове’’ (2018) Голямата награда за филма ‘’Не влизай в пререкание с персонала на банята’’ (2022).
Мартичка Божилова
Продуцент
През последните 20 години филмите й са представяли българското кино на най-големите кинофестивали в света: Кан, Берлин, IDFA - Амстердам, Торонто, Сънданс, Трайбека, Пусан и много други, и са показвани и награждавани в цял свят.Мартичка Божилова е продуцент на АГИТПРОП от 1999, а в Предизвикателството ще влезе в ролята на ментор. Мартичка е копродуцирала с Германия, Финландия, Швейцария, Швеция, Италия, Франция, Чехия, Словакия, Унгария, Полша, САЩ, Гърция, Кипър, Хърватия, Румъния и др. Филмографията й включва: „Георги и пеперудите” (Сребърен вълк, IDFA ), „Проблемът с комарите и други истории” (Кан), „Коридор №8” (Берлинале), „Момчето, което беше цар” (МФФ Торонтo).
Продуцент на първите оригинални български продукции за HBO и National Geographic. Продуцент на „Дворците на народа” за MDR Arte (пълнометражен филм със световна премиера на Док Лайпциг, награда DOC Buster за фаворит на публиката и документален сериал, излъчен по BBC, ARTE, SVT, NHK и др.), на игралния филм „Не ме докосвай” (Берлинале 2018, „Златна мечка” за най-добър филм). Продуцент на драматичния минисериал „Денят на бащата” (продукция БНТ). Член на изпълнителния комитет на Докуфест - Призрен. Член на журито на кинофестивалите IDFA – Амстердам, ДокЛайпциг, Docudays – Киев, CineDOC – Тбилиси и др. Директор на Международния фестивал за документално кино София ДокуМентал с фокус върху човешките права. Мартичка е носител на наградата International Trailblazer от MIPDOC в Кан за креативност, новаторство, оригиналност и пробив в документалното кино. Член на European Producers Club.
Китодар Тодоров
Актьор
Той казва, че харесва по-абсурдните превъплъщения и обича да влиза в “по-шантави роли, на угнетените, неразбрани, зли персонажи”. След НАТФИЗ, Китодар Тодоров реализира артистичните си умения в „Пътеводител на историческия стопаджия”, „Сладко отмъщение”, „Пълна лудница”, „Падащи звезди” и други. Виждали сме го многократно на голям екран като някои от последните му роли са във филмите: „Чичо Коледа’’ (2021), „Завръщане 2’’ (2022), „Жълт Олеандър’’ (2022), „Платформата’’ (2024) и др. Познат ти е и с YouTube поредицата си „Петък точно в пет”, а от 2019 г. е автор на Gaming stream канал – KITOGAMING.
Веселка Кирякова
Продуцент
Тя е завършила филмов и телевизионен монтаж в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Режисьор на монтажа на множество пълмометражни, късометражни и документални филми, отличени с награди на международни кинофоруми. Участва в продукционния екип и като монтажист на дебютния филм на режисьора Милко Лазаров „ОТЧУЖДЕНИЕ“, който имаше световна премиера на филмовия фестивала във Венеция. Продуцент на един от най-награждаваните български филми „ÁГА“, който закри Берлинале през 2018г. Ко-продуцент на филмите „MEDIUM“ /премиера в Сараево/, “THE REEDS” /премиера в Торонто/, „ARCADIA“ /премиера на Берлинале/. През 2018г. е поканена за участие в “Producers on the move” и е един от 20-те най-успешни млади продуценти представени в КАН от European Film Promotion. Член на EFA и завършила програмата за продуценти EAVE.
Катя Тричкова
Продуцент
След завършването на магистратура по право и специализация по режисура в НАТФИЗ при акад. Людмил Стайков, през 2009 г. Катя Тричкова основа продуцентска компания Контраст филмс, чиято основна цел е да развива и продуцира игрални и документални филми. От 2011 г. тя работи в тясно сътрудничество с българският режисьор и продуцент Стефан Командарев, както и като независим продуцент за други български компании. Нейната филмография включва над 13 филма, сред които МЪЖЪТ, КОЙТО НЕ МОЖЕШЕ ПОВЕЧЕ ДА МЪЛЧИ на Небойша Слиепчевич(2024, МФФ Кан – Златна палма за късометражен филм), УРОЦИТЕ НА БЛАГА на Стефан Командарев (2023, МФФ Карлови Вари – Кристален глобус), документалния ТИХО НАСЛЕДСТВО на Петя Накова (2021, ко-продукция с НВО, излъчен в 23 държави), СМИРЕН на Светослав Драганов (2022, МФФ София, специална награда на журито),В КРЪГ на Стефан Командарев (2019, МФФ Сараево),ПОСОКИ на Стефан Командарев (2017, Особен поглед, Кан), КУЧЕТА на Богдан Мирика (2016, Награда FIPRESCI, Особен поглед, Кан) и късометражните филми ДРЕХИ на Веселин Бойдев (2017, награда Джеймсън за най-добър български късометражен филм на МФФ София и на Българската филмова академия) и ВЕРИГА от Айке Бетинга (2015, Най-добър късометражен филм на МФФ Edem и ASIANA). Катя е специализирала филмово продуцентство в Европейските програми ACE, EAVE и EURODOC и е участвала в Sarajevo Talent Campus, Kyoto Filmmakers Lab и програма ExOriente. Член на Европейската филмова академия.
Тодор Чапкънов
Режисьор
През 2004г. Тодор завършва Магистърска степен НАТФИЗ със специалност „Филмова и ТВ режисура” в класа на Академик Людмил Стайков. От 2007 г. започва да режисира за различни американски компании: Universal, Millennium Films, Sony, After Dark, Odissey Pictures, Free Dolphin и др. В периода 2009 - 2011 режисира 3 игрални филма за Active Entertainment в Луизиана, САЩ. През последните две години режисира няколко Романтични комедии за световния пазар като „Picture Perfect Royal Christmas” 2020, „Royal Blossom” 2020, „Valley of Love” 2021, „Lost & Found in Rome” 2021 и др. Като режисьор на български сериали Тодор, работи по историческата драма „Дървото на живота” и като главен режисьор на „Скъпи наследници”.
Евелин Костова
Актриса
През 2016 година Евелин завършва НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” специалност Актьорство за драматичен театър в класа на проф. Стефан Данаилов. От 2017 до сега е част от трупата на театър “Българска армия”. Дебютната ѝ роля на малкия екран е в ролята на Маги Табакова в сериала “Къде е Маги” .Позната е на зрителите от малкия и големия екран с ролите си в “Завръщане“, “Съни Бийч“, „Столичани в повече’’ и други.
Крум Родригес
Оператор
В периода 1998-99г. Крум учи фотография във Френската Академия по Изображението в Богота (Колумбия). През 2008г., се дипломира като магистър по операторско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Венец Димитров. Като студент е номиниран 3 пъти за най-голямата награда за късометражен филм на фестивала “Camerimage” в Полша, и печели през 2005г. за филма на Драго Шолев “Преди живота, след смъртта”. Заснел е 15 игрални филма, между които “Майка”, “Урок”, “Виктория”, “Безбог” и “Цветът на Хамелеона”. За турския филм “The Announcement”, през 2018г. печели операторските награди на фестивалите в Адана и Малатя(Турция). През 2023г. печели “Special Mention” за най-добра операторска работа на Азиатско Тихоокеанските Филмови Награди за грузинския филм “Citizen Saint”. 2024г., за същия филм, получава номинация в категорията “Spotlight” на Американската Асоциация на Операторите, ASC. Член е на Асоциацията на Българските Оператори, АБО/ BAC от 2013г.
Башар Рахал
Продуцент, Актьор
E български актьор и продуцент с над осемдесет филмови заглавия в български и международни продукции, в които си партнира с имена като Бен Кингсли, Джон Кюсак, Рон Хауърд, Долф Лундгрен, Гари Даниелс и много други.
Познат е на българската публика с ролите си в „Стъклен дом”, „Дървото на живота”, „Привличане“, “Завръщане”, „В сърцето на машината“ и други.
Заедно с @niki.iliev.films е продуцент на филмите “Завръщане” и “Завръщане част 2”. А наскоро приключиха снимките на друг техен съвместен проект: “Без крила”, вдъхновен от истинската история на параолимпиеца от Плевен Михаил Христов. Преподавал е актьорско майсторство в академията “Лий Страсбърг” в Лос Анджелис, а от 2012-та година води школа за театрално актьорско майсторство в Нов Театър НДК.
Любомира Башева
Актриса
През 2019 г. Любомира Башева завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ при д-р Атанас Атанасов. Дебютната и роля в киното е тази на Мона в сериала „Под прикритие“. Известна е с участието си на филми и сериали, измежду които са Жанета в „Лошо момиче“, Лизи в „Ягодова луна“, доктор Нора Чилингирова в „Откраднат живот“ и Ева Вълчева в „Мен не ме мислете“.
Силвия Петкова
Актриса
Силвия Петкова е българска театрална и филмова актриса. Завършва актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ в класа на проф. Здравко Митков през 2010 г. Година по-късно се присъединява към трупата на Театър „София“. Там играе в „Пипи дългото Чорапче“, „Тирамису“, „4 Стаи“, „Скачай“ и „Напразни усилия на любовта“. По-късно напуска театъра и става актриса на свободна практика. Известна е с ролите си в българския сериали: „Пътят на честта“, “Под Прикрите” ,„Революция Z“, както и с участието си в редица филми.
Ники Илиев
Продуцент, Режисьор, Актьор
Ники прави своя режисьорски дебют с “Чужденецът”, който става най-гледаният български филм на 2012 година и печели 5 награди от България и чужбина. След това следват: “Живи легенди” (2014), който печели 11 награди и става най-гледаният български филм на 2014 година и “Нокаут или всичко, което тя написа”, който печели награда на конкурса за Най-добър сценарий на Los Angeles Independent Film Awards. Неговият четвърти филм като продуцент и режисьор, “Завръщане”, става най-гледаният български филм на 2019 година и е продаден на NETFLIX и HBO за Европа. През февруари 2023 година по кината излиза и петият му пълнометражен игрален филм, “Завръщане част 2”, който вече се радва на голям успех и е продаден на HBO Max. Ники е преподавател по кино-режисура в Нов Български Университет и режисьор на успешните сериали “Скъпи Наследници”, “Братя” и “С река на сърцето”.
Светла Цуцоркова
Режисьор, Продуцент, Сценарист
Когато е на 19 години Светла влиза в класа на Георги Дюлгеров във ВИТИЗ, а към днешна дата е утвърден режисьор, продуцент и сценарист. Получава наградата “Джеймисън” на София филм фест през 2004 г. с късометражния си игрален филм „Живот със София“. А с двата си пълнометражни филма “Жажда” (2015 г.) и “Сестра” (2019 г.) печели редица награди по международни фестивали. „Сестра“ има световна премиера на филмовия фестивал в Сан Себастиан през 2019 г., в програмата Нови режисьори и печели специалната награда на журито. Месец по-късно печели голямата награда на филмовия фестивал в Котбус – Германия и голямата награда на филмовия фестивал „Синедейс“ в Скопие – Северна Македония.
Светлозар Овчаров
Режисьор и Продуцент
Светослав Овчаров е филмов сценарист и режисьор и дългогодишен преподавател в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. Носител е на множество награди, както за документалните си, така и за игралните си филми.
Александър Чобанов
Сценарист
Александър е завършил специалност Българска филология в ЮЗУ „Неофит Рилски“, Благоевград и магистърска програма „Творческо писане“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Като сценарист участва в сериалите: „Мен не ме мислете’’, „Съни Бийч“, „Четвърта власт“, „Под прикритие“, „Румбата, Роналдо и аз“, „Дървото на живота“ и др.Сценарист е и на пълнометражните филми: „Привличане“ и „Борсови Играчи’’. Автор е на сборниците с разкази „Колекция 18“, „Летен следобед“, „Квантова градина“ и на романите „Хлапета“, „Неотминало“ и „Дъждът оставя следи“ .
Георги Иванов
Сценарист
Той работи повече от 15 години като главен сценарист, сценарист и създател на телевизионни сериали и филми. Преподава драматургия в НБУ, ВУЗФ и творческа академия „Валери Петров“. Създател на сценариите на сериалите “Стъклен дом“,“Фамилията“,“Революция Z“,“Под прикритие“,“Денят на бащата“, както и на филмите “Дъвка за балончета” и “Писма от Антарктида“. Филмът “Дъвка за балончета“ е носител на наградата за най-добър сценарий на фестивала “Златна Роза“ през 2017 година. Късометражният му филм „Може би утре“ има 1-во място в „In The Palace International Short Film Festival”, 1-во място в „So independent” – категория късометражно кино, 1-во място BBB – Belgium – категория късометражно кино. Paramount Plus Award за най-добър проект на MIA Market за мини сериала GOLD WAR, Рим 2021. Финалист на HYPEWRITER TV pitch forum 2021 с мини сериала GOLD WAR, Будапеща.